Luminita Gheorghiu Child's Pose

Berlin International Film Festival Awards 2013: 63rd Annual Berlinale Winners

Luminita Gheorghiu Child's PoseThe winners for the 63rd Annual Berlin International Film Festival Awards have been announced. The 2013 Berlinale Awards winners are from “one of the world’s leading film festivals and most reputable media events…it is considered the largest publicly-attended film festival worldwide based on actual attendance rates. Up to 400 films are shown in several sections, representing a comprehensive array of the cinematic world.”

The winners of the 2013 Berlin International Film Festival Awards:

GOLDEN BEAR for the Best Film

Poziţia Copilului Child’s Pose
by Călin Peter Netzer

JURY GRAND PRIX (Silver Bear)

Epizoda u životu berača željeza
An Episode in the Life of an Iron Picker by Danis Tanović

ALFRED BAUER PRIZE (Silver Bear) – in memory of the Festival Founder – for a feature film that opens new perspectives

Vic+Flo ont vu un ours Vic+Flo Saw a Bear
by Denis Côté

AWARD FOR BEST DIRECTOR (Silver Bear) David Gordon Green for

Prince Avalanche (Prince Avalanche)

AWARD FOR BEST ACTRESS (Silver Bear) Paulina García in

Gloria (Gloria) by Sebastián Lelio AWARD FOR BEST ACTOR (Silver Bear)

Nazif Mujić in
Epizoda u životu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron Picker) by Danis Tanović

AWARD FOR BEST SCRIPT (Silver Bear)

Jafar Panahi for
Pardé (Closed Curtain) by Jafar Panahi, Kamboziya Partovi

AWARD FOR AN OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION IN THE CATEGORIES CAMERA, EDITING, MUSIC SCORE, COSTUME DESIGN OR SET DESIGN (Silver Bear)

Aziz Zhambakiyev for the camera in
Uroki Garmonii (Harmony Lessons) by Emir Baigazin

SPECIAL MENTION

Promised Land Promised Land by Gus Van Sant

SPECIAL MENTION

Layla Fourie Layla Fourie by Pia Marais

BEST FIRST FEATURE AWARD
BEST FIRST FEATURE AWARD, endowed with 50,000 Euros, funded by GWFF

The Rocket
The Rocket
by Kim Mordaunt

SPECIAL MENTION

A batalha de Tabatô The Battle of Tabatô by João Viana

PRIZES OF THE INTERNATIONAL SHORT FILM JURY GOLDEN BEAR for the Best Short Film

La Fugue
The Runaway
by Jean-Bernard Marlin

THE JURY PRIZE (Silver Bear)

die ruhe bleibt remains quiet
by Stefan Kriekhaus

BERLIN SHORT FILM NOMINEE FOR THE EUROPEAN FILM AWARDS

Misterio
Mystery
by Chema García Ibarra

DAAD SHORT FILM AWARD

Aşura
Ashura
by Köken Ergun

PRIZES OF THE JURIES GENERATION Children’s Jury Generation Kplus

CRYSTAL BEAR for the Best Film

The Rocket
The Rocket
by Kim Mordaunt

SPECIAL MENTION

Satellite Boy Satellite Boy
by Catriona McKenzie

CRYSTAL BEAR for the Best Short Film

The Amber Amulet The Amber Amulet by Matthew Moore

SPECIAL MENTION

Ezi un lielpilseta Hedgehogs and the City by Ēvalds Lācis

International Jury Generation Kplus

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY for the best feature film, endowed with € 7,500 by the Deutsches Kinderhilfswerk

Mammu, es Tevi mīlu Mother, I Love You by Jānis Nords

SPECIAL MENTION

Satellite Boy Satellite Boy
by Catriona McKenzie

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY for the best short film, endowed with € 2,500 by the Deutsches Kinderhilfswerk

Cheong Cheong
by Kim Jung-in

SPECIAL MENTION

Ezi un lielpilseta Hedgehogs and the City by Ēvalds Lācis

Youth Jury Generation 14plus

CRYSTAL BEAR for the Best Film

Baby Blues
Baby Blues
by Kasia Rosłaniec

SPECIAL MENTION

Pluto
Pluto
by Shin Su-won

CRYSTAL BEAR for the Best Short Film

Rabbitland
Rabbitland
by Ana Nedeljković, Nikola Majdak

SPECIAL MENTION

Treffit
The Date
by Jenni Toivoniemi

International Jury Generation 14plus

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY for the best feature film, endowed with € 7,500 by the Bundeszentrale für Politische Bildung (Federal Agency for Civic Education)

Shopping
Shopping
by Mark Albiston, Louis Sutherland

SPECIAL MENTION

Baby Blues
Baby Blues
by Kasia Rosłaniec

THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY for the best short film, endowed with € 2,500 by the Bundeszentrale für Politische Bildung (Federal Agency for Civic Education)

Första gången The First Time
by Anders Hazelius

SPECIAL MENTION

Barefoot Barefoot
by Danis Goulet

INDEPENDENT JURIES
PRIZES OF THE ECUMENICAL JURY

Competition Special Mention

Panorama Special Mention Forum
Special Mention

Gloria (Gloria), by Sebastián Lelio
Epizoda u životu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron

Picker), by Danis Tanović
The Act of Killing (The Act of Killing), by Joshua Oppenheimer Inch’Allah (Inch’Allah), by Anaïs Barbeau-Lavalette
Krugovi (Circles), by Srdan Golubović
Senzo ni naru (Roots), by Kaoru Ikeya

PRIZES OF THE FIPRESCI JURY

Competition Poziţia Copilului (Child’s Pose), by Călin Peter Netzer Panorama Inch’Allah (Inch’Allah), by Anaïs Barbeau-Lavalette

Forum Hélio Oiticica (Hélio Oiticica), by Cesar Oiticica Filho PRIZE OF THE GUILD OF GERMAN ART HOUSE CINEMAS

Gloria (Gloria), by Sebastián Lelio

C.I.C.A.E. PRIZES
Panorama Rock the Casbah (Rock the Casbah), by Yariv Horowitz
Forum Grzeli nateli dgeebi (In Bloom), by Nana Ekvtimishvili, Simon Groß

LABEL EUROPA CINEMAS
The Broken Circle Breakdown (The Broken Circle Breakdown), by Felix Van Groeningen

TEDDY AWARD

Best Feature Film Best Documentary/ Essay Film
Best Short Film Teddy Jury Award

W imie… (In the Name of), by Małgośka Szumowska

Bambi (Bambi), by Sébastien Lifshitz
Ta av mig (Undress Me), by Victor Lindgren Concussion (Concussion), by Stacie Passon

MADE IN GERMANY – PERSPEKTIVE FELLOWSHIP, endowed with 15,000 Euros, funded by Glashütte Original
Jan Speckenbach for Das Klopfen der Steine (The sound of stones)

FGYO-AWARD DIALOGUE EN PERSPECTIVE, endowed with 5,000 Euros, funded by the French-German Youth Office
Zwei Mütter (Two Mothers), by Anne Zohra Berrached

Special Mention

Chiralia (Chiralia), by Santiago Gil CALIGARI FILM PRIZE

Hélio Oiticica (Hélio Oiticica), by Cesar Oiticica Filho

NETPAC PRIZE
Lamma shoftak (When I Saw You), by Annemarie Jacir

PEACE FILM PRIZE
A World Not Ours (A World Not Ours), by Mahdi Fleifel

AMNESTY INTERNATIONAL FILM PRIZE

The Rocket (The Rocket), by Kim Mordaunt CINEMA FAIRBINDET PRIZE

Art/Violence (Art/Violence), by Udi Aloni, Batoul Taleb, Miriam Abu-Khaled HEINER CAROW PRIZE

Naked Opera (Naked Opera), by Angela Christlieb READERS’ JURIES AND AUDIENCE AWARDS

PanoramaAudienceAward PPP – fiction film
The Broken Circle Breakdown (The Broken Circle Breakdown), by Felix Van Groeningen

PanoramaAudienceAward PPP – documentary film
The Act of Killing (The Act of Killing), by Joshua Oppenheimer

BERLINER MORGENPOST READERS’ PRIZE

Uroki Garmonii (Harmony Lessons), by Emir Baigazin

TAGESSPIEGEL READERS’ PRIZE

Vaters Garten – Die Liebe meiner Eltern (Father’s Garden – The Love of My Parents),

by Peter Liechti

SIEGESSÄULE READERS’ AWARD

W imie… (In the Name of), by Małgośka Szumowska PRIZES OF THE BERLINALE TALENT CAMPUS

VFF TALENT HIGHLIGHT PITCH AWARD, endowed with 10,000 Euros Geordie Sabbagh (Canada)
for Two Guys Who Sold the World (Two Guys Who Sold the World)

ARTE INTERNATIONAL PRIZE, endowed with 6,000 Euros Petar Valchanov (Bulgaria)
for Urok (The Lesson)

DOLBY® SOUND MARK AWARD Rutger Reinders (Netherlands)

Source: Movie Website

About the author

Rollo Tomasi

Editor-in-chief of Film-Book.com, ProMovieBlogger.com, and TrendingAwards.com.

View all posts