Producers Guild of America Awards 2014: 25th Annual Television Series/Specials and Digital Series Nominations
The Television Series/Specials and Digital Series nominations for the 25th Annual Producers Guild of America have been announced. The 2013 PGA Television Series/Specials and Digital Series nominations were issued from “a trade organization representing television producers, film producers and New Media producers in the United States. The PGA’s membership includes over 4,200 members of the producing establishment worldwide. “
The Television Series/Specials and Digital Series nominations for the 2013 Producers Guild of America Awards:
The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:
Breaking Bad (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-BeckettDownton Abbey (ITV – United Kingdom; PBS – United States)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame, Liz TrubridgeGame of Thrones (HBO)
Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Carolyn Strauss, Frank Doelger, Bernadette Caulfield, Christopher Newman, Greg SpenceHomeland (Showtime)
Producers: Alex Gansa, Michael Cuesta, Alexander Cary, Henry Bromell, Howard Gordon, Chip Johannessen, Meredith Stiehm, Michael KlickHouse of Cards (Netflix)
Producers: Karyn McCarthy, Beau Willimon, John Melfi, Kevin Spacey, Joshua Donen, Eric Roth, David FincherThe Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:
30 Rock (NBC)
Producers: Jack Burditt, Robert Carlock, Luke Del Tredici , Tina Fey, Matt Hubbard , Marci Klein, Jerry Kupfer , Colleen McGuinness, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan , Jeff Richmond , Josh Siegal, Tracey WigfieldArrested Development (Netflix) – Pending Eligibility
Big Bang Theory, The (CBS)
Producers: Bill Prady, Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima BelyeuModern Family (ABC)
Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Elaine Ko, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeffrey Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny ZukerVEEP (HBO)
Producers: Simon Blackwell, Christopher Godsick, Armando Iannucci, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony RocheThe Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:
30 for 30 (ESPN) – Pending Eligibility
Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra ZweigDuck Dynasty (A&E) – Pending Eligibility
Inside The Actors Studio (Bravo)
Oroducers: James Lipton, Shawn Tesser, Jeff WurtzShark Tank (ABC) – Pending Eligibility
The Award for Outstanding Producer of Competition Television:
Amazing Race, The (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark A. VertulloDancing With The Stars (ABC)
Producers: Ashley Edens-Shaffer, Conrad Green, Joe SungkurProject Runway (Lifetime) – Pending Eligibility
Top Chef (Bravo)
Producers: Daniel Cutforth, Nan Strait, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Andrew Wallace, Erica RossVoice, The (NBC)
Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Kyra Thompson, Nicolle Yaron, Mike Yurchuk, Amanda ZuckerThe Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:
Colbert Report, The (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon StewartJimmy Kimmel Live (ABC) – Pending Eligibility
Late Night with Jimmy Fallon (NBC)
Producers: Michael Shoemaker, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Hillary HunnReal Time with Bill Maher (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin, Matt WoodSaturday Night Live (NBC)
Producers: Ken Aymong, Erin Doyle, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, Lindsay ShookusThe Award for Outstanding Sports Program:
24/7 (HBO)
Hard Knocks (HBO)
Monday Night Football (ESPN)
Real Sports With Bryant Gumbel (HBO)
SportsCenter (ESPN)
The Award for Outstanding Children’s Program:
Dora the Explorer (Nickelodeon)
iCarly (Nickelodeon)
Phineas and Ferb (Disney Channel)
Sesame Street (Sprout)
SpongeBob Squarepants (Nickelodeon)
The nominees of the Award for Outstanding Digital Series are listed below in alphabetical order:
Burning Love (http://screen.yahoo.com/burning-love/)
Epic Rap Battles of History (www.epicrapbattlesofhistory.com)
Lizzie Bennet Diaries, The (www.youtube.com/lizziebennet)
Video Game High School (http://www.rocketjump.com/category/vghs)
Wired: What’s Inside (http://video.wired.com/series/what-s-inside)
Leave your thoughts on Producers Guild of America Awards below in the comments section. For more Producers Guild of America Awards photos, videos, and information, visit our Producers Guild of America Awards Page, follow us on Twitter, Tumblr, or “like” us on Facebook.
Source: Producersguild